„Sęp” – wciągający polski dreszczowiec

„Sęp” – wciągający polski dreszczowiec

Polski kryminał „Sęp” z 2011 roku opowiada historię policjanta, który balansując na granicy rozumu i namiętności, a także uwikłany w masę kłamstw i manipulacji, ostatecznie ma się przekonać o cenności i niepewności ludzkiego życia. Scenarzystą i reżyserem „Sępa” jest Eugeniusz Korin. Jest to jego filmowy debiut. Scenariusz do filmu był przez niego pisany w okresie trzech lat. Za ścieżkę dźwiękową dzieła odpowiadają utwory brytyjskiego zespołu Archive, co jest fenomenem w polskiej kinematografii.

„Sęp” – historia z morałem

Pochodzący z 2011 roku thriller „Sęp” określany jest jako polski kryminał na miarę Hollywood. Jego producentami są Roman Gutek, Klaudiusz Frydrych oraz Sylwia Wilkos. Określenie dreszczowiec pasuje do historii jak ulał, bowiem od początku do końca trzyma ona widza w napięciu. Podczas seansu mnożą się nasze pytania i wątpliwości, które pragniemy jak najszybciej rozwiązać.

Fabuła „Sępa” dotyczy historii nagłych i pozbawionych śladu zniknięć ludzi w centrum Europy. Główny bohater – nadkomisarz Aleksander „Sęp” Wolin – otrzymuje to zlecenie, razem z inspektorem Andrzejem Bożkiem. Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy w trakcie procesu Radosława Raczka, kryminalisty oskarżonego o podwójne morderstwo, nieznani sprawcy odbijają go z pilnie strzeżonego sądu.

Tytułowy Sęp sprawia wrażenie osoby bezuczuciowej, twardej i pozbawionej skrupułów. Ma za to znakomite zdolności dedukcyjne i nieszablonowe podejście do swojej pracy. Zagadki kryminalne rozwiązuje w sposób dziwny i niespotykany, ale co najważniejsze – najczęściej skuteczny. Tym razem jednak sytuacja cały czas wydaje mu się wymykać spod kontroli, a prowadzone śledztwo nie wróży mu sukcesu jak dotychczas. Gdzie doprowadzi go jego rozum i dedukcja? A może tym razem logiczne myślenie wpędzi go w jeszcze większą pułapkę?

Rys psychologiczny Sępa zmienia się w sytuacji, gdy poznaje piękną (i inną niż dotychczasowe) kobietę, Nataszę (graną przez Annę Przybylską). Wzbudzi ona w nim uczucia, których do tej pory u siebie nie rozpoznawał. Czy łączące ich uczucie pomoże im przezwyciężyć siły zła?

Wielowątkowa, wciągająca i intrygująca historia jest spotęgowana poprzez dodaną do niej ścieżkę dźwiękową – utwory cenionego brytyjskiego zespołu Archive. Wybrano ich najlepsze kompozycje, co doskonale buduje klimat kryminału i pomaga odbiorcom w docieraniu do swoich emocji. A tych jest mnóstwo – od napięcia towarzyszącego śledzeniu historii aż po końcowe wzruszenie, nierzadko okupione łzami.

W filmie zagrało wielu znakomitych polskich aktorów: Anna Przybylska, Michał Żebrowski, Anna Dereszowska, Piotr Fronczewski, Daniel Olbrychski i inni.